Amphenol Aerospace Operations MS27656T25F19S
MS27656T25F19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25F19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T25F19S.pdf
Availability of MS27656T25F19S
QUANTITY
MS27656T25F19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25F19S
Internal Part NumberEIS-MS27656T25F19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25F19S
Related LinksMS27656, MS27656T25F19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25F19S Details Description
Related parts for MS27656T25F19S
IC CONV DC-DC DPA SWITCH TO263-7 datasheet.pdf
TIP CHISEL 2.4MM FOR TS 550/600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8LLP datasheet.pdf
MT-RJ WRKST JACK YELLOW 50/125 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220F-5 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.97A 257 MOHM datasheet.pdf