Amphenol Aerospace Operations MS27656T25F24SLC
MS27656T25F24SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25F24SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27656T25F24SLC.pdf
Availability of MS27656T25F24SLC
QUANTITY
MS27656T25F24SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25F24SLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T25F24SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25F24SLC
Related LinksMS27656T, MS27656T25F24SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25F24SLC Details Description
Related parts for MS27656T25F24SLC
IC AMP AUDIO PWR 6W STER 20SOPWR datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 12.5V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.05 OHM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON datasheet.pdf
1X1 EMI HOUSING ASSY 0 DEGREE datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf