Amphenol Aerospace Operations MS27656T25F29PC
MS27656T25F29PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25F29PC
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T25F29PC.pdf
Availability of MS27656T25F29PC
QUANTITY
MS27656T25F29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25F29PC
Internal Part NumberEIS-MS27656T25F29PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25F29PC
Related LinksMS27656, MS27656T25F29PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25F29PC Details Description
Related parts for MS27656T25F29PC
CONN ADAPT PLUG-PLUG 2.4MM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
MULTIPLEXER HF 8PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RCPT MINI DIMM REV RA 200CKT datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 48POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf