Amphenol Aerospace Operations MS27656T25F61A
MS27656T25F61A picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25F61A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS27656T25F61A.pdf
Availability of MS27656T25F61A
QUANTITY
MS27656T25F61A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25F61A
Internal Part NumberEIS-MS27656T25F61A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25F61A
Related LinksMS27656, MS27656T25F61A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25F61A Details Description
Related parts for MS27656T25F61A
MOSFET N-CH 250V 14A TO-262 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 12A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf