Amphenol Industrial MS3100A36-9S
MS3100A36-9S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100A36-9S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100A36-9S.pdf
Availability of MS3100A36-9S
QUANTITY
MS3100A36-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100A36-9S
Internal Part NumberEIS-MS3100A36-9S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert36-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100A36-9S
Related LinksMS3100, MS3100A36-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100A36-9S Details Description
Related parts for MS3100A36-9S
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 43 POS .137 SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 11SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf