ITT Cannon, LLC MS3100E18-1PF187
MS3100E18-1PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E18-1PF187
Brief Description
CONN RCPT 10 POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E18-1PF187.pdf
Availability of MS3100E18-1PF187
QUANTITY
MS3100E18-1PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E18-1PF187
Internal Part NumberEIS-MS3100E18-1PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E18-1PF187
Related LinksMS3100E1, MS3100E18-1PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E18-1PF187 Details Description
Related parts for MS3100E18-1PF187
MOSFET N-CH 80V 9.3A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf
Ultralow Power +3.3 V, RS-232 Notebook PC Serial Port Drivers/Receivers IC datasheet.pdf