Amphenol Industrial MS3100E18-1S
MS3100E18-1S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E18-1S
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E18-1S.pdf
Availability of MS3100E18-1S
QUANTITY
MS3100E18-1S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E18-1S
Internal Part NumberEIS-MS3100E18-1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E18-1S
Related LinksMS3100, MS3100E18-1S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E18-1S Details Description
Related parts for MS3100E18-1S
RES SMD 97.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf