ITT Cannon, LLC MS3100E20-19SW
MS3100E20-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E20-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100E20-19SW.pdf
Availability of MS3100E20-19SW
QUANTITY
MS3100E20-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E20-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3100E20-19SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E20-19SW
Related LinksMS3100E, MS3100E20-19SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E20-19SW Details Description
Related parts for MS3100E20-19SW
TRANSISTOR RF LDMOS SOT502A datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf