ITT Cannon, LLC MS3100E24-10PW
MS3100E24-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E24-10PW
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E24-10PW.pdf
Availability of MS3100E24-10PW
QUANTITY
MS3100E24-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E24-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3100E24-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E24-10PW
Related LinksMS3100E, MS3100E24-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E24-10PW Details Description
Related parts for MS3100E24-10PW
RES SMD 0.002 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220FP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf