Amphenol Industrial MS3100E24-10S
MS3100E24-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E24-10S
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100E24-10S.pdf
Availability of MS3100E24-10S
QUANTITY
MS3100E24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E24-10S
Internal Part NumberEIS-MS3100E24-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E24-10S
Related LinksMS3100, MS3100E24-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E24-10S Details Description
Related parts for MS3100E24-10S
RES SMD 33.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SW LEVER SPDT 15A SILVR QC 125V datasheet.pdf
IC USB/AC ADP CHARGER 8-TDFN datasheet.pdf
IC MOSFET DVR INV-NON 4A 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf