ITT Cannon, LLC MS3100E28-20P
MS3100E28-20P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E28-20P
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100E28-20P.pdf
Availability of MS3100E28-20P
QUANTITY
MS3100E28-20P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E28-20P
Internal Part NumberEIS-MS3100E28-20P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E28-20P
Related LinksMS3100, MS3100E28-20P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100E28-20P Details Description
Related parts for MS3100E28-20P
CONN RECEPT VERT STACK 13POS 2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 20V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
LED YELLOW T-3/4 RT ANG LC PCB datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG20A/AF20/AFE20T datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
VAL-U-LOK SKT 16AWG PHBRSN LP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf