Amphenol Industrial MS3100E36-12S
MS3100E36-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100E36-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100E36-12S.pdf
Availability of MS3100E36-12S
QUANTITY
MS3100E36-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100E36-12S
Internal Part NumberEIS-MS3100E36-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100E36-12S
Related LinksMS3100, MS3100E36-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100E36-12S Details Description
Related parts for MS3100E36-12S
CONN SPRING 40POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
Crystal 18.8696MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RED 3 POS BRUSHED RTN R LGH datasheet.pdf
QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf