ITT Cannon, LLC MS3100F18-4SW
MS3100F18-4SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F18-4SW
Brief Description
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100F18-4SW.pdf
Availability of MS3100F18-4SW
QUANTITY
MS3100F18-4SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F18-4SW
Internal Part NumberEIS-MS3100F18-4SW
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-4
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F18-4SW
Related LinksMS3100, MS3100F18-4SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100F18-4SW Details Description
Related parts for MS3100F18-4SW
MOSFET 2N-CH 60V SOT-223-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf