Amphenol Industrial MS3100F24-59P
MS3100F24-59P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F24-59P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100F24-59P.pdf
Availability of MS3100F24-59P
QUANTITY
MS3100F24-59P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F24-59P
Internal Part NumberEIS-MS3100F24-59P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert24-59
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F24-59P
Related LinksMS3100, MS3100F24-59P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100F24-59P Details Description
Related parts for MS3100F24-59P
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
HOLE PLUG 30.5MM PB STAINLESS datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 3PH NO HT SINK 2PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 5W SMBJ datasheet.pdf
D4SL-2JDG-DN datasheet.pdf
COAX, DC TO 7GHZ, F, MF, 25W datasheet.pdf
AMC-AMC PLG 1.32MM 150MM datasheet.pdf