ITT Cannon, LLC MS3100F28-11SX
MS3100F28-11SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F28-11SX
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100F28-11SX.pdf
Availability of MS3100F28-11SX
QUANTITY
MS3100F28-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F28-11SX
Internal Part NumberEIS-MS3100F28-11SX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F28-11SX
Related LinksMS3100F, MS3100F28-11SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100F28-11SX Details Description
Related parts for MS3100F28-11SX
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2812 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MF SMC VERT HDRASSY W/.094 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
TERM HOOK TONGUE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 180V 320A SOT227 datasheet.pdf