ITT Cannon, LLC MS3100F28-20P
MS3100F28-20P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F28-20P
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100F28-20P.pdf
Availability of MS3100F28-20P
QUANTITY
MS3100F28-20P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F28-20P
Internal Part NumberEIS-MS3100F28-20P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F28-20P
Related LinksMS3100, MS3100F28-20P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100F28-20P Details Description
Related parts for MS3100F28-20P
BOX ABS GRAY/CL 11.81"L X 7.85"W datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC LDRVR/RCVR LVPECL 800MV 8MLF datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC VREF GND REF ADJ 8DIP datasheet.pdf
PROBE MULTI ANGLE SSTEEL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" UNIV datasheet.pdf