Amphenol Industrial MS3100F36-8S
MS3100F36-8S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F36-8S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 47POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100F36-8S.pdf
Availability of MS3100F36-8S
QUANTITY
MS3100F36-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F36-8S
Internal Part NumberEIS-MS3100F36-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F36-8S
Related LinksMS3100, MS3100F36-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100F36-8S Details Description
Related parts for MS3100F36-8S
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1503TR 8" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DIN-TOOL DEMONTAGE CRIMP BC datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SNGL RECPT 5-15R 15AIVORY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 6CLCC datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 33 AWG 100 FT VI datasheet.pdf