ITT Cannon, LLC MS3100R14S-9S
MS3100R14S-9S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R14S-9S
Brief Description
CONN RCPT 2 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R14S-9S.pdf
Availability of MS3100R14S-9S
QUANTITY
MS3100R14S-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R14S-9S
Internal Part NumberEIS-MS3100R14S-9S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R14S-9S
Related LinksMS3100, MS3100R14S-9S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R14S-9S Details Description
Related parts for MS3100R14S-9S
IC COMP OTT R-R 44V TSOT-23-5 datasheet.pdf
CONN RING TERM 2/0AL/ 1/0CU 1/4 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 20X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 8MM datasheet.pdf
IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf