Amphenol Industrial MS3100R18-10S
MS3100R18-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R18-10S
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R18-10S.pdf
Availability of MS3100R18-10S
QUANTITY
MS3100R18-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R18-10S
Internal Part NumberEIS-MS3100R18-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R18-10S
Related LinksMS3100, MS3100R18-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R18-10S Details Description
Related parts for MS3100R18-10S
CAP CER 220PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
D4NL-4BFA-B4-NPT datasheet.pdf
RJI KABEL 8XAWG26/7 PCRA PVC PUS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf