ITT Cannon, LLC MS3100R20-15SZ
MS3100R20-15SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R20-15SZ
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100R20-15SZ.pdf
Availability of MS3100R20-15SZ
QUANTITY
MS3100R20-15SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R20-15SZ
Internal Part NumberEIS-MS3100R20-15SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R20-15SZ
Related LinksMS3100R, MS3100R20-15SZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R20-15SZ Details Description
Related parts for MS3100R20-15SZ
IC LINE-SIDE DAA 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32UFBGA datasheet.pdf
SWITCH MODULE FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 750W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADPTR PG UNSEALED SZ 1 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 350MA 40V SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf