Amphenol Industrial MS3100R22-9S
MS3100R22-9S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R22-9S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3100R22-9S.pdf
Availability of MS3100R22-9S
QUANTITY
MS3100R22-9S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R22-9S
Internal Part NumberEIS-MS3100R22-9S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert22-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R22-9S
Related LinksMS3100, MS3100R22-9S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R22-9S Details Description
Related parts for MS3100R22-9S
CONN HEADER 9POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 0804 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 690V 32A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf