Amphenol Industrial MS3100R24-7P
MS3100R24-7P picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R24-7P
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100R24-7P.pdf
Availability of MS3100R24-7P
QUANTITY
MS3100R24-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R24-7P
Internal Part NumberEIS-MS3100R24-7P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R24-7P
Related LinksMS3100, MS3100R24-7P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R24-7P Details Description
Related parts for MS3100R24-7P
FIXED IND 680UH 170MA 7.32 OHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS FLNG BLK PIN datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM datasheet.pdf