ITT Cannon, LLC MS3100R28-22S
MS3100R28-22S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R28-22S
Brief Description
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100R28-22S.pdf
Availability of MS3100R28-22S
QUANTITY
MS3100R28-22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R28-22S
Internal Part NumberEIS-MS3100R28-22S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R28-22S
Related LinksMS3100, MS3100R28-22S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R28-22S Details Description
Related parts for MS3100R28-22S
JUMPER NON-INSULATED MALE .100" datasheet.pdf
TUBING PTFE .013" ID 100' CLR datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V 15KVESD 16-TSSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 14POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf