Amphenol Industrial MS3100R32-7PW
MS3100R32-7PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R32-7PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3100R32-7PW.pdf
Availability of MS3100R32-7PW
QUANTITY
MS3100R32-7PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R32-7PW
Internal Part NumberEIS-MS3100R32-7PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert32-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R32-7PW
Related LinksMS3100, MS3100R32-7PW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100R32-7PW Details Description
Related parts for MS3100R32-7PW
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 395 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 2UH N97 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
16000UF 40V 51X130 85C ST datasheet.pdf