ITT Cannon, LLC MS3100R36-14S
MS3100R36-14S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100R36-14S
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
MS3100R36-14S.pdf
Availability of MS3100R36-14S
QUANTITY
MS3100R36-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100R36-14S
Internal Part NumberEIS-MS3100R36-14S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert36-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 74A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100R36-14S
Related LinksMS3100, MS3100R36-14S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3100R36-14S Details Description
Related parts for MS3100R36-14S
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MICROGRABBER D-I-Y WHITE datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W SMBJ datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf