Amphenol Industrial MS3101A14S-9P
MS3101A14S-9P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A14S-9P
Brief Description
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101A14S-9P.pdf
Availability of MS3101A14S-9P
QUANTITY
MS3101A14S-9P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A14S-9P
Internal Part NumberEIS-MS3101A14S-9P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A14S-9P
Related LinksMS3101, MS3101A14S-9P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A14S-9P Details Description
Related parts for MS3101A14S-9P
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf