Amphenol Industrial MS3101A40-62S
MS3101A40-62S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101A40-62S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 60POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3101A40-62S.pdf
Availability of MS3101A40-62S
QUANTITY
MS3101A40-62S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101A40-62S
Internal Part NumberEIS-MS3101A40-62S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-62
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101A40-62S
Related LinksMS3101, MS3101A40-62S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101A40-62S Details Description
Related parts for MS3101A40-62S
CONDITIONER SGNL 2WIRE 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf