ITT Cannon, LLC MS3101E20-27PX
MS3101E20-27PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E20-27PX
Brief Description
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101E20-27PX.pdf
Availability of MS3101E20-27PX
QUANTITY
MS3101E20-27PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E20-27PX
Internal Part NumberEIS-MS3101E20-27PX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E20-27PX
Related LinksMS3101E, MS3101E20-27PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E20-27PX Details Description
Related parts for MS3101E20-27PX
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 48POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 250KSPS 16MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 500VDC 30UF. RADIAL datasheet.pdf
33UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf