ITT Cannon, LLC MS3101E20-29SF187
MS3101E20-29SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E20-29SF187
Brief Description
CONN RCPT 17 POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101E20-29SF187.pdf
Availability of MS3101E20-29SF187
QUANTITY
MS3101E20-29SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E20-29SF187
Internal Part NumberEIS-MS3101E20-29SF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E20-29SF187
Related LinksMS3101E2, MS3101E20-29SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E20-29SF187 Details Description
Related parts for MS3101E20-29SF187
RES 62 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 64K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
TCO 250VAC 10A 144C(291F) AXIAL datasheet.pdf
SWITCHLOCK DPDT 12A SILVER QC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 910PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 300mA, 500mA Lighting 8-SOP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 LW SN datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf