ITT Cannon, LLC MS3101E22-22SF187
MS3101E22-22SF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E22-22SF187
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3101E22-22SF187.pdf
Availability of MS3101E22-22SF187
QUANTITY
MS3101E22-22SF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E22-22SF187
Internal Part NumberEIS-MS3101E22-22SF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert22-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E22-22SF187
Related LinksMS3101E2, MS3101E22-22SF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E22-22SF187 Details Description
Related parts for MS3101E22-22SF187
IC LATCH NAND R/S QUAD 3ST 16DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf