ITT Cannon, LLC MS3101E24-10S
MS3101E24-10S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E24-10S
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
MS3101E24-10S.pdf
Availability of MS3101E24-10S
QUANTITY
MS3101E24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E24-10S
Internal Part NumberEIS-MS3101E24-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E24-10S
Related LinksMS3101, MS3101E24-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101E24-10S Details Description
Related parts for MS3101E24-10S
CONN HEADER 26POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
GRILL GRD FLTR&SPACR F/127MM FAN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4842-A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
REMOTE CTRL REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 60POS STR SMD datasheet.pdf