Amphenol Industrial MS3101E36-14S
MS3101E36-14S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E36-14S
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS3101E36-14S.pdf
Availability of MS3101E36-14S
QUANTITY
MS3101E36-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E36-14S
Internal Part NumberEIS-MS3101E36-14S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert36-14
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E36-14S
Related LinksMS3101, MS3101E36-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101E36-14S Details Description
Related parts for MS3101E36-14S
CAP CER 5.6PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP FLOA datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 36POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 100V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 350MA 940 MOHM datasheet.pdf