Amphenol Industrial MS3101E40-10P
MS3101E40-10P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101E40-10P
Brief Description
CONN RCPT 29POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3101E40-10P.pdf
Availability of MS3101E40-10P
QUANTITY
MS3101E40-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101E40-10P
Internal Part NumberEIS-MS3101E40-10P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert40-10
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101E40-10P
Related LinksMS3101, MS3101E40-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101E40-10P Details Description
Related parts for MS3101E40-10P
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 4KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf