ITT Cannon, LLC MS3101F16S-4S
MS3101F16S-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F16S-4S
Brief Description
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101F16S-4S.pdf
Availability of MS3101F16S-4S
QUANTITY
MS3101F16S-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F16S-4S
Internal Part NumberEIS-MS3101F16S-4S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F16S-4S
Related LinksMS3101, MS3101F16S-4S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F16S-4S Details Description
Related parts for MS3101F16S-4S
TRANS 2PNP 20V 2.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 100V 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SINGLE DECK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf