ITT Cannon, LLC MS3101F18-5P
MS3101F18-5P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F18-5P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F18-5P.pdf
Availability of MS3101F18-5P
QUANTITY
MS3101F18-5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F18-5P
Internal Part NumberEIS-MS3101F18-5P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F18-5P
Related LinksMS3101, MS3101F18-5P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F18-5P Details Description
Related parts for MS3101F18-5P
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FAN BLOWER CF 180X79MM 220/240VA datasheet.pdf
CONN DSUB PIN 24-28AWG CRIMP AU datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
BRIDGE DIODE GPP 50A 800V KBPC-W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W HOOK datasheet.pdf
V610(BWB)02-001 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf