ITT Cannon, LLC MS3101F20-17S
MS3101F20-17S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-17S
Brief Description
CONN RCPT 6 POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101F20-17S.pdf
Availability of MS3101F20-17S
QUANTITY
MS3101F20-17S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-17S
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-17S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-17
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-17S
Related LinksMS3101, MS3101F20-17S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-17S Details Description
Related parts for MS3101F20-17S
MOSFET N-CH 200V 31A TO-262 datasheet.pdf
MULTI-STACK BANANA PLUG RG58 36" datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf