ITT Cannon, LLC MS3101F20-27PX
MS3101F20-27PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-27PX
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F20-27PX.pdf
Availability of MS3101F20-27PX
QUANTITY
MS3101F20-27PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-27PX
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-27PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-27PX
Related LinksMS3101F, MS3101F20-27PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-27PX Details Description
Related parts for MS3101F20-27PX
JUMPER-H2788TR/C2065N/H2788TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf