ITT Cannon, LLC MS3101F20-29PZ
MS3101F20-29PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-29PZ
Brief Description
CONN RCPT 17 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101F20-29PZ.pdf
Availability of MS3101F20-29PZ
QUANTITY
MS3101F20-29PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-29PZ
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-29PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-29PZ
Related LinksMS3101F, MS3101F20-29PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-29PZ Details Description
Related parts for MS3101F20-29PZ
CONN HEADER 24POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 159.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf