ITT Cannon, LLC MS3101F20-33P
MS3101F20-33P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F20-33P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F20-33P.pdf
Availability of MS3101F20-33P
QUANTITY
MS3101F20-33P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F20-33P
Internal Part NumberEIS-MS3101F20-33P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert20-33
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F20-33P
Related LinksMS3101, MS3101F20-33P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F20-33P Details Description
Related parts for MS3101F20-33P
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR BGA2714 datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf