Amphenol Industrial MS3101F22-14S
MS3101F22-14S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F22-14S
Brief Description
CONN RCPT 19POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101F22-14S.pdf
Availability of MS3101F22-14S
QUANTITY
MS3101F22-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F22-14S
Internal Part NumberEIS-MS3101F22-14S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-14
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F22-14S
Related LinksMS3101, MS3101F22-14S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101F22-14S Details Description
Related parts for MS3101F22-14S
IC MOTOR CTRL FRONT-END 100-TQFP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 7500PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN JUMPER SPADE TYPE 7/16 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
VHDM BP 6 ROW 25 COL SHIELD END datasheet.pdf
1447 26" 14-3 SOW GFCI 2507 datasheet.pdf