| Internal Part Number | EIS-MS3101F22-20SW | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Number of Positions | 9 | |
| Shell Size - Insert | 22-20 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Solder Cup | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Orientation | W | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MS3101F22-20SW | |
| Related Links | MS3101F, MS3101F22-20SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 134-10-428-00-020000 | HEADER OPEN .030"DIA .400 28POS | datasheet.pdf | |