ITT Cannon, LLC MS3101R16-10SW
MS3101R16-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R16-10SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101R16-10SW.pdf
Availability of MS3101R16-10SW
QUANTITY
MS3101R16-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R16-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3101R16-10SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R16-10SW
Related LinksMS3101R, MS3101R16-10SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101R16-10SW Details Description
Related parts for MS3101R16-10SW
CONN PLUG CMC 7POS STD SER 1 datasheet.pdf
CONN CAP 9POS MINI UNIV-MATE datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 10 OUT 24V datasheet.pdf