ITT Cannon, LLC MS3101R16-12S
MS3101R16-12S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R16-12S
Brief Description
CONN RCPT 1 POS FREE HNG W/SCKT
Datasheet Download
MS3101R16-12S.pdf
Availability of MS3101R16-12S
QUANTITY
MS3101R16-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R16-12S
Internal Part NumberEIS-MS3101R16-12S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert16-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R16-12S
Related LinksMS3101, MS3101R16-12S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101R16-12S Details Description
Related parts for MS3101R16-12S
IC DETECTOR VOLTAGE 1.6V 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .094" WHT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 86MM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 1.6A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf