Amphenol Industrial MS3101R16S-4S
MS3101R16S-4S picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R16S-4S
Brief Description
CONN RCPT 2POS PANEL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3101R16S-4S.pdf
Availability of MS3101R16S-4S
QUANTITY
MS3101R16S-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R16S-4S
Internal Part NumberEIS-MS3101R16S-4S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R16S-4S
Related LinksMS3101, MS3101R16S-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3101R16S-4S Details Description
Related parts for MS3101R16S-4S
CAP FILM 8200PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO247 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED HLDR MULTI-FUN RA 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf