ITT Cannon, LLC MS3101R22-28P
MS3101R22-28P picture photo
Mfg. Part Number
MS3101R22-28P
Brief Description
CONN RCPT 7 POS FREE HNG W/PINS
Datasheet Download
MS3101R22-28P.pdf
Availability of MS3101R22-28P
QUANTITY
MS3101R22-28P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101R22-28P
Internal Part NumberEIS-MS3101R22-28P
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert22-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101R22-28P
Related LinksMS3101, MS3101R22-28P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101R22-28P Details Description
Related parts for MS3101R22-28P
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5.6A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 9POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES 43 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS PANEL RA SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf