Amphenol Industrial MS3102A14S-5SX
MS3102A14S-5SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A14S-5SX
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
MS3102A14S-5SX.pdf
Availability of MS3102A14S-5SX
QUANTITY
MS3102A14S-5SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A14S-5SX
Internal Part NumberEIS-MS3102A14S-5SX
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A14S-5SX
Related LinksMS3102A, MS3102A14S-5SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A14S-5SX Details Description
Related parts for MS3102A14S-5SX
LED 7SEG 4" SGL 585NM YLW CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1600V WC-500 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf