Amphenol Industrial MS3102A22-23S
MS3102A22-23S picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A22-23S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3102A22-23S.pdf
Availability of MS3102A22-23S
QUANTITY
MS3102A22-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A22-23S
Internal Part NumberEIS-MS3102A22-23S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A22-23S
Related LinksMS3102, MS3102A22-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A22-23S Details Description
Related parts for MS3102A22-23S
HEX STANDOFF M3 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15V DIP SGL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 480MA 140 MOHM datasheet.pdf