Amphenol Industrial MS3102A8S-1P
MS3102A8S-1P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102A8S-1P
Brief Description
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS3102A8S-1P.pdf
Availability of MS3102A8S-1P
QUANTITY
MS3102A8S-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102A8S-1P
Internal Part NumberEIS-MS3102A8S-1P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert8S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102A8S-1P
Related LinksMS3102, MS3102A8S-1P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102A8S-1P Details Description
Related parts for MS3102A8S-1P
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 3DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
1" SPLITWRAP BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf