Amphenol Industrial MS3102C22-23P
MS3102C22-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3102C22-23P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102C22-23P.pdf
Availability of MS3102C22-23P
QUANTITY
MS3102C22-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102C22-23P
Internal Part NumberEIS-MS3102C22-23P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-5015 Type
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert22-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102C22-23P
Related LinksMS3102, MS3102C22-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3102C22-23P Details Description
Related parts for MS3102C22-23P
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4BIT 16SOP datasheet.pdf
RES 958 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE 9COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf