ITT Cannon, LLC MS3102E18-10PX
MS3102E18-10PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3102E18-10PX
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS3102E18-10PX.pdf
Availability of MS3102E18-10PX
QUANTITY
MS3102E18-10PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3102E18-10PX
Internal Part NumberEIS-MS3102E18-10PX
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3102E18-10PX
Related LinksMS3102E, MS3102E18-10PX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3102E18-10PX Details Description
Related parts for MS3102E18-10PX
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
IC SUPRVSR 5K PULLUP 3.15V 8SOIC datasheet.pdf
IC SMART POWER MOD 20A SPM32-AA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 12V datasheet.pdf
IC TRPL SUPPLY MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SEPARATING PLATE, GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf